NEXT-GEN Çalıştayı

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG)’ne uyumlu olarak hazırlanan İslam Kalkınma Bankası (IsDB) Tranformers Fonu tarafından hibe almaya hak kazanan ve yerelde enerji verimliliği liderlerinin yetiştirilmesini hedefleyen “NEXT-GEN: Next Generation” projesinin ilk adımı 2-6 Eylül 2019 tarihleri arasında Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy kampüsünde atılıyor.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Dairesi temsilcileri, pilot il olarak seçilen Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak İl Milli Eğitim Müdürlükleri’ne bağlı enerji yöneticileri, Adıyaman Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Diyarbakır Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kanuni Sultan Süleyman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şehit İdari Ataşe Galip Özmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kilis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mardin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İMKB Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Karaköprü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Cizre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile T. C. Adıyaman Belediyesi, T. C. Batman Belediyesi, T. C. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, T. C. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, T. C. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, T. C. Kilis Belediyesi, T. C. Mardin Büyükşehir Belediyesi, T. C. Siirt Belediyesi, T. C. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve T. C. Şırnak Belediyesi’nden olmak üzere yaklaşık 60 kişi EÇEM’in ev sahipliğinde Enerji Verimliliği Çalıştayı’na katılıyor.  Mesleki ve Teknik Liselerin müfredatında enerji verimliliğinin yer alması ve belediyelerde enerji verimliliği birimlerinin aktif rol alması amacı ile 5 gün sürecek Enerji Verimliliği Kursu Özyeğin Üniversitesi öğretim üyeleri, EÇEM araştırmacıları ve sektörün önde gelen isimleri ile beraber şekillendi. Bu kapsamda enerji verimliliği ve stratejileri, enerji verimliliğinin arttırılmasına yönelik çalışmalar, enerji ve sürdürülebilirlik kapsamında Dünya ve Türkiye ekonomisi, küreselleşme, göç ve kalkınma, yenilenebilir ve yenilenemez enerji kaynakları, enerji verimliliği eylem planı, kamu, kurum ve kuruluşlarında ve konutlarda enerji verimliliği metotları, çevre bilinci ve atık yönetimi, enerji etüdü, enerji yönetim sistemleri ve enerji hukuku konu başlıklarında bilgiler aktarılacak. Teorik çalışmaların yanında saha ziyareti kapsamında AB-FP7 kapsamındaki enerji odaklı öncü projelerden biri olan ve Özyeğin Üniversitesi Kampüsü içinde yer alan SCOLA Binası ve EDM Binası ile Tuzla’da bulunan Şişecam Kampüsü ziyaret edilecek. 

1 Temmuz 2019’da başlayan ve 14 ay sürecek olan NEXT-GEN projesi ile tecrübe edilen bilgiler ışığında EÇEM, Tunus, Moritanya ve Nijer’de karar vericiler ile ülkelere yönelik enerji verimliliği yol haritası oluşturacak.

 

3

Recommended Posts