EÇEM’in İslam Kalkınma Bankası Tarafından Fonlanan Yeni Projesi NEXT-GEN 1 Temmuz 2019 İtibarı ile Resmen Başladı

EÇEM’in İslam Kalkınma Bankası (IsDB) Tranformers Fonu tarafından hibe almaya hak kazanan yeni projesi “NEXT-GEN; Next Generation” taraflarca imzalanarak resmen başlatıldı. Geleceğin yerel enerji verimliliği liderlerinin yetiştirilmesi vizyonu ile yola çıkılan ve 14 ay sürecek olan NEXT-GEN Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı ile ortak hareket edilerek birinci aşamada Güneydoğu Anadolu’daki 10 ilimizde (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak) birer pilot meslek ve teknik lisesi ve belediyeler ile birlikte enerji verimliliğinin müfredata dahil edilmesi ve belediyelerin bünyelerinde enerji verimliliği biriminin oluşturulması sağlanması yönünde çalışmalar gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

 

Bir sonraki aşamada ise elde edilen tecrübeler ışığında Tunus, Moritanya ve Nijer’de karar vericiler ile ülkelere yönelik enerji verimliliği yol haritası oluşturulacak. EÇEM proje çalışmalarına Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı işbirliği protokolünü imzalayarak resmen başlamış bulunmakta. Bu protokol kapsamında belirtilen çalışmalardan ilki 2-6 Eylül tarihlerinde Özyeğin Ünviversitesi Kampüsü’nde gerçekleşecek ve pilot okullardan seçilen toplam 30 eğitim görevlisi, 10 enerji yöneticisi ve 10 belediye temsilcisi ile beraber Enerji Verimliliği Eğitim Çalıştayı gerçekleştirilecek.

Pilot okullarda gerçekleştirilecek olan EÇEM Teknoloji Yarışması sonucunda her bir pilot okuldan birinci gelen öğrenciyi Özyeğin Üniversitesi Liseler 2020 Yaz Okulu’nda misafir edecek. EÇEM’den Yüksek Mimar Yasemin Somuncu bu projenin sorumlu yöneticisi olarak yer alacak.

Recommended Posts